Védelmi innovációs fejlesztések
A gazdasági és politikai világesemények, a háborús gócpontok és a természeti, társadalmi katasztrófák olyan kihívások elé állítják a nemzeteket, melyeknek megoldása ugyan alapvetően csak globális válságkezeléssel lehetséges, ennek ellenére az egyéni reagáló képesség kialakítása is esszenciálisan fontos, nemzeti önrendelkezést is befolyásoló tényező. A válsághelyzetek kialakulása többféle lehet, azok megoldása viszont jól körülhatárolt sémákra építhető.
Az orvostudomány és határterületeinek rohamos fejlődése, az innovatív technológiák multidiszciplináris alkalmazása alapvetően változtatta meg a napi szintű betegellátási gyakorlatot, mind békeidőben, mind minősített helyzetekben. A változások nyomonkövetése, az eredmények feldolgozása és a kellő következtetések szakmai szempontból hasznos értékelése jelenleg még olyan kihívás, melyre minél előbb megfelelő megoldást kell találnunk.
Napjainkra szükségessé vált egy komplex gondolkodásmód kialakítása, mely védelem egészségügyi megközelítésből indulva, átfogóan képes hidat teremteni a modern info-kommunikációs technológiát és a legújabb műszaki fejlesztéseket alkalmazó tudományágak között is. Az egészségügyi ágazat dinamikus fejlődésének ismert irányvonala mellett egy nemzeti védelmi egészségügyi komplex reagálási képesség egyes elemeinek fejlesztése és moduláris képességének megtervezése, a tervek gyakorlati szimulációja a védelemi innovációs kutatócsoportunk feladata. A műveleti egészségügyi reagálás megfelelően tervezett kialakítása alapvetően nemzetgazdasági és nemzetbiztonsági feladat, a felkészüléssel mérsékelhető az adott válság egészségügyi, gazdasági és társadalmi káros következménye.
A PTE Védelmi Innovációs Kutatócsoportja kari, egyetemi, gazdasági szereplőkkel, fegyveres testületekkel, rendvédelmi szervekkel kialakított oktatási, kutatási és innovációs együttműködéseiben átfogó képzési programok kialakítására, multidiszciplináris munkacsoportok létrehozására törekszik. Lehetőséget biztosít a technológiai vívmányok alkalmazására, új módszerek tesztelésére, a kutatási eredmények nemzetközi szakirodalomban történő publikálásra, a védelem-egészségügy területén felmerülő innovatív ötletek, elképzelések mentén funkcionális prototípusok, bizonyos esetekben MVP-k (minimal viable product) gyártására, sorozatgyártásra való felkészítésére, illetve külső partnerekkel történő előállítására.
A kutatócsoport egyetemi feladatként a graduális és posztgraduális oktatás számos fórumán a nemzeti védelmi képesség javítására irányuló tartalmú képzéseket szervez, kutatási és oktatási portfólióval biztosítja a folyamatos utánpótlás nevelést (TDK és PhD hallgatók), tudományos-szakmai műhelyként pedig hozzájárul a Kar, a Klinikai Központ és más bevont szervezeti egységek publikációs aktivitásához, sikerességéhez a védelem-egészségügy területén.