/camtech/1920x710.jpg

Centre for Advanced Medical Technology

Oktatási tevékenység

Skill oktatás, orvosképzés

Skill

Az Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központban az orvosszakmai gyakorlati képzések szinte mindegyikéhez, mind graduális, mind posztgraduális szinten képesek vagyunk a mai kor modern kihívásaihoz mérten oktatási eszközt biztosítani. A standardizált oktatás és objektív számonkérés alapvető elveinek alkalmazása mellett oktatás-módszertani és eszközvalidálási kutatásokat is végzünk.

Központunk a tervezéstől eltelt tizenkét évben az Általános Orvostudományi Kar legnagyobb alapterületű és legnagyobb hallgatói látogatottságú egységévé vált. Az elmúlt években folyamatosan emelkedő terhelés és külső megkeresések szükségszerűvé teszik a szakmai és technikusi stábunk folyamatos bővítését az érkező igények legmagasabb szakmai színvonalon történő kiszolgálása érdekében. Az elmúlt évben összesen közel 20.000 fő hallgatói részvételt regisztráltunk a különböző kurzusokon. A kurzusok nagy részét az ÁOK graduális képzésében résztvevő diákoknak tartott kötelező, elektív és fakultatív tárgyak képzései teszik ki, melyek közel 26 klinika és intézet aktív oktatói közreműködésével valósulnak meg. A képzések teljes egészében lefedik a hazai orvosképző egyetemek szakmai kimeneti követelményeinek megfelelő gyakorlati képességek átadását.

Emellett nemzetközi partnerek részvételével létrehoztunk egy robotsebészeti pilot oktatási programot és kutatást a hazai sebészeti utánpótlás biztosítása érdekében.

A graduális képzési elemeken kívül, a posztgraduális képzésekhez is helyet, és szükség szerint oktatót biztosítunk. Az ÁOK Doktori Iskoláihoz csatlakozva, a PhD felkészülési pontokat adó kurzusaink évről-évre egyre népszerűbbekké váltak. Az egészségügyi ellátásban tevékenykedő rezidens orvosok szakvizsgájához kötelező, manuális készségfejlesztő kurzusokat a Szak- és Továbbképző Központtal együttesen szervezzük.

Az országban elsőként, hagyományteremtő célból meghirdettük és sikeresen lebonyolítottuk a SkillsRace Manuális Készségfejlesztő Versenyt, mely során az ország orvos- és fogorvosképző egyetemeinek hallgatói mérték össze tudásukat a graduális képzés orvosi és fogorvosi szakterületi kategóriáiban. A rendezvényen a gyakorlati tudáselemek felmérése mellett tudományos szekciót és oktatásmódszertani, valamint műveleti medicina képzést szerveztünk.

Különleges programunk a hallgatói kezdeményezésre létrehozott, évente több, mint száz főt megmozgató Katasztrófa napunk, mely során egy szimulált katasztrófa sérültjeinek első kárhelyszíni és első intézeti ellátását mutatjuk be.

Az orvosképzés kapcsán törekszünk a hasznos és gyakorlatias együttműködésekre hazai és külföldi partnereinkkel. Regisztrált tagjai vagyunk az Európai Szimulációs Társaságnak (SESAM) és az Amerikai Szimulációs Társaság (SSH), irányában is csatlakozási lehetőségeket keresünk.

Orvos-mérnök képzés

Orvos-mernok

Az egészségügyi mérnöki tudományág egy rohamosan fejlődő terület, mely ötvözi a mérnöki tudományokat az orvostudománnyal és a biológiával. Célja innovatív megoldások kidolgozása a betegellátás javítása érdekében.

Az egészségügyi ellátás egyre összetettebbé válik, és új technológiákra van szükség a hatékonyság és a minőség javításához. Az egészségügyi mérnökök kulcsfontosságú szerepet játszanak az új orvosi eszközök és berendezések, diagnosztikai eljárások, bioanyagok és terápiák fejlesztésében. Az idősödő lakosság és a krónikus betegségek gyakoriságának növekedése tovább fokozza az innovatív megoldások iránti igényt az egészségügyben.

A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán 2021 óta elérhető az Egészségügyi Mérnök MSc program angol nyelven, nemzetközi hallgatók számára. A program során a hallgatók megszerzik a szükséges mérnöki tudást az egészségügyi alkalmazásokhoz, elsajátítják az orvostudományi és biológiai ismereteket, amelyek szükségesek az egészségügyi problémák megértéséhez. Ezen kívül kutatási projektekben vesznek részt, ahol valós problémákra keresnek megoldásokat, és szakmai kapcsolatokat építenek ki a PTE kutatócsoportjaival és az ipari partnerekkel.

A program utolsó 3 szemeszterét a hallgatók egy futó kutatás-fejlesztési projektben töltik, bekapcsolódva a PTE valamelyik kutatócsoportjához. Ez lehetőséget ad a hallgatóknak arra, hogy valós kutatási témákon dolgozzanak, gyakorlati tapasztalatot szerezzenek a kutatási folyamatban, és közvetlenül hozzájáruljanak az egészségügyi innovációkhoz.

A PTE Egészségügyi Mérnöki MSc program ideális választás azoknak a hallgatóknak, akik szeretnének innovatív megoldásokat kidolgozni az egészségügy területén, érdeklődnek a mérnöki tudományok, az orvostudomány és a biológia iránt és nemzetközi környezetben szeretnének tanulni és kutatni.

Orvos-mernok-2

További információ: