Orvosi anyagtechnológia
A Pécsi Tudományegyetem 3D Nyomtatási és Vizualizációs Központja egy a XXI. századi igényeknek megfelelően kialakított innovatív kutatóhely, ahol korszerű 3D technológiák és az általuk gyártott eszközök orvostechnikai felhasználási lehetőségeinek vizsgálata történik. A műanyagokat és kompozit alapanyagokat használó additív technológiák (3D nyomtatás) szinte minden típusa megtalálható a Központban. Polimerek esetében szelektív lézeres szinterezés (SLS), szálhúzásos (FFF), sztereolitográfia (SLA), valamint material jetting (Polyjet™) technológiával működő nyomtatók állnak a kutatók, orvosok és mérnökök rendelkezésére, fémek esetében pedig egy szálhúzásos technológiájú (ADAM) nyomtató.
E technológiák sajátosságait figyelembe véve történik az általuk használt alapanyagok vizsgálata, amikből felhasználóspecifikus eszközöket is tervezünk. Az elkészült mintákat saját jól felszerelt Zwick/Roell anyagvizsgáló gépekkel ellátott laboratóriumunkban teszteljük, amely egyedülálló a régióban. A mérnöki teszteken túlmutatva az orvosi használhatóság validálása a Biomechnaikai laborban, illetve az Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központban történik.
Eddigi munkáink között található myoelektromos felsővégtagi protézis fejlesztése, post-stroke-os betegek rehabilitációjához használható ortézis, számos kéziműszer vagy komplex eszköz, amelyekről nemzetközi tudományos szaklapokban megjelent cikkek sora és 3 db szabadalom is tanúskodik.