/camtech/1920x710.jpg

Centre for Advanced Medical Technology

Biomechnika, mozgásanalízis és ember-gép kapcsolat

1

A Biomechanikai Laborban a világon jelenleg élen járó robotikus eszközökkel történik olyan klinikai kutatómunka, mely főként az ideggyógyászati rehabilitációban kiemelkedő. A rendelkezésre álló robotikus rendszerek segítségével lehetőség nyílt a gerincvelő sérülést követő hosszútávú hatások vizsgálatára, mindemellett robotikai irányból egy másik fő kutatási terület a stroke miatt járásukban korlátozott személyek neurorehabilitációja és az ezeket mediáló ideg–élettani folyamatok azonosítása, ezáltal a kutatási eredményeken felül egy magasabb szintű betegellátás és rehabilitáció megvalósítása.

Kiemelt kutatási területünk továbbá a non-invazív mozgásanalizáló rendszer segítségével kialakított kutatási programunk, mely különböző, centrális vagy perifériás eredetű járászavar diagnosztikájára, a rehabilitációs programok sikerességének és a betegek állapotának objektív követésére, valamint egészséges személyek „manager” szűrésére is kiváló lehetőséget biztosít.

2

Ezen rendszerek integrálásával jelenkorunk élvonalába tartozó rehabilitációs kutatási és betegellátási projektek valósulhatnak meg a különböző kutatócsoportok együttműködésének égisze alatt. A Biomechanikai Labor klinikai, szakmai-szakértői és vizsgálati helyszínt biztosít a 3D Nyomtatási és Vizualizációs Központ Anyagtechnológiai és 3D modellezés munkacsoportokkal közös kutatás–fejlesztési projektek megvalósításában, melyek közül kiemelkedő a személyre szabott ortézisek, protézisek és robotikus eszközök közös fejlesztése és klinikai vizsgálata. A közeljövőben célunk a Szimulációs és AR-VR munkacsoportokkal olyan modulok fejlesztése és validálása, mely lehetővé teszi a rehabilitációban a „gamification” integrálását, ezzel könnyebb és szorosabb együttműködés kialakítását egy hosszabb terápia során a betegekkel, illetve ezen virtuális rendszerek pszichológiai- és élettani hatásainak vizsgálatát.

A közös fejlesztési projekteken kívül kiemelt jelentőségű a kutatócsoportokkal együttműködve, kiemelten az Orvosi Készségfejlesztő és Innovációs Központtal magyar és angol nyelven történő pregraduális és posztgraduális egészségügyi képzésben az oktatói feladatok ellátása, valamint a hallgatók tudományos kutatásának mentorálása.