/camtech/1920x710.jpg

Centre for Advanced Medical Technology

Társadalmi felelősségvállalás

A társadalmi felelősségvállalás a társadalmilag elfogadott magatartási normákat fenntartó, a társadalom és tagjai jólétét szolgáló, az egészséges és támogató közösségek előmozdítására törekvő magatartás. A társadalmi felelősségvállalás tehát a társadalom és a környezet javát szolgálja, így, mivel az egyetemi kutatások és fejlesztések eredményei a modern társadalom szerves részévé válnak, az egyetemeknek is szerepet kell vállalniuk ebben. Mivel egy olyan megközelítést kínál, amely hozzájárul a tudomány, a technológia és a kutatás fejlődéséhez és fenntarthatóságához, kifejezetten a felsőoktatási intézmények érdeke a társadalmi felelősségvállalás terén való aktivitás.

A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara, így szervezeti egységeink is, valamint a Klinikai Központ klinikái az egyetemi társadalmi felelősségvállalás keretében többek között a következőket valósítják meg:

  • az emberi tudás bővítése minőségi kutatás és oktatás révén a nemzet és az emberiség számára, valamint annak garantálása, hogy a kutatási tevékenység az érdekelt felek, a közösségek és a társadalom javát szolgálja;
  • emberi erőforrások fejlesztése;
  • a közösségnek nyújtott szolgáltatások nyújtása a közösségi szerepvállaláson és a felzárkóztatáson keresztül;
  • a hallgatók, valamint az oktató-kutató és adminisztratív személyzetet ösztönzése, hogy szociális szolgáltatásokat nyújtsanak a helyi közösségüknek.

A 3D Központ, az OKIK és annak munkatársai sok olyan kutatásban és fejlesztésben vesznek részt, melyek közvetlen hatással bírnak a társadalom szereplőire, pl. implantátumok fejlesztése.

Vidéki Életmentő Program

1

A Vidéki Életmentő Program a Központ egy évtizedes, rendvédelmi szervek számára kidolgozott “medic” oktatás szerves csatlakozó elemeként jött létre. A képzés alapja egy nemzetközi szinten alkalmazott sérültellátási komplex rendszer, mely az állampolgári ön- és kölcsönös elsősegélynyújtást kapcsolja össze a műveleti-egészségügyi és emelt szintű egészségügyi ellátással. A programot az olyan kistérségi településeken élő civilek számára dolgoztuk ki, ahol az egészségügyi ellátás a környezeti és logisztikai tényezők miatt korlátozottá válhat. A képzés anyaga egymásra épülő egységekből áll, melyek az ellátó képességeit figyelembe véve kapcsolódnak össze olyan egésszé, mely lehetővé teszi bárki számára az életet veszélyeztető helyzetek felismerését, és az adott pillanatban elérhető eszközök hatékony alkalmazását. Így bárki lehet “medic”, azaz életmentő, a saját képességeinek szintjén. A képzésen résztvevők elsajátíthatják a NATO által rendszeresített “medic” csomag egy egyszerűsített verziójának használatát, de egy háztartási vagy hobbi tevékenység közben előforduló baleset helyszínén kéznél levő eszközök alternatív használatát is. A képzés ismeretanyaga már tinédzser korban is elsajátítható, az ÁOK társadalmi szerepvállalásával egy hetes nyári táborokat szervezhetünk.

Citizen Science

2

Citizen Science kategóriába sorolható minden olyan tevékenység, amely a nyilvánosságot bevonja a tudományos kutatásba, és így képes a tudományt, a politikai döntéshozókat és a társadalom egészét hatásos módon összehozni. A kutatókkal, szakemberekkel együttműködve, egy közösség részeként a civil tudósok fontos szerepet játszhatnak a valódi tudományos felfedezésekben, kísérletekben, valamint az adatgyűjtésben és elemzésben. Az egyetemeknek és kutatóiknak pedig azért éri meg az ilyen programok megvalósítása, mert több adathoz juthatnak, vagyis ezáltal pontosabbak lesznek a mérések, továbbá a kutatási folyamat során új kihívásokat is azonosíthatnak, valamint új megközelítéseket hozhatnak be. Az állampolgárok bevonásának fő előnye pedig az, hogy tudatosabbá, közvetlenebbé és érintetté válnak, így a kutatási eredmények elfogadása és bevezetése is könnyebbé válhat. A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara egy olyan egyedülálló mentorprogramot dolgozott ki, melyben az állampolgárok jelentkezhetnek saját kutatási vagy innovációs ötletükkel, melyhez célirányos tudományos segítséget kaphatnak annak megvalósítása érdekében. Szervezeti egységeink - infrastruktúránk és kompetenciánk szempontjából releváns kutatások, innovációs ötletek megvalósítása esetén - a mentorprogram résztvevői számára rendelkezésre állnak, tudásunkkal és kapcsolatrendszerünkkel támogatjuk őket.